Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatnosci.
 
1
[CONTENT]
niedziela05.02.2023
 • zachód: 17:33
 • wschód: 07:25
 • zachód: 07:17
 • wschód: 16:26
 • faza: półpełny prawy (blask: 99%)
 • następna pełnia: 07 marzec
 • Czy zwichrowane ramię w łuku tradycyjnym to powód do zmartwienia?

  wróć
  Karol Orłowski 2015-04-15
  Przy tradycyjnych łukach, szczególnie refleksyjnych, możemy spotkać się ze zjawiskiem zwichrowanego, skrzywionego ramienia łuku. Są różne możliwości powstania takiego zniekształcenia. Na całe szczęście nie ma co panikować. W większości przypadków ramie można wyprostować a także uchronić się przed ponownym występowaniem tego zjawiska.
  Jak sprawdzić czy ramiona łuku są krzywe?

  Łuk z założoną cięciwą jednym końcem kładziemy na podłodze natomiast drugi koniec trzymamy w dłoni tak byśmy mogli zobaczyć przebieg całej cięciwy przez linię łuku. Z tej perspektywy spoglądamy z jednej oraz drugiej strony jak cięciwa wychodzi z końcówek ramion, oraz jak zakończenia gryfów pokrywają się z linią środkową majdanu.
  Fot 1. Zwichrowane ramie.

  Jeżeli zaobserwowaliśmy jakieś nieprawidłowości należy napiąć i odpuścić cięciwę patrząc jak układa się ona w rowkach na końcówkach ramion, jeżeli cięciwa spoczywa koło wyżłobienia to może oznaczać że mamy zwichrowane ramię łuku. Przy tym teście należy pamiętać żeby nie trzymać zakiśniętej ręki na gryfie, ręka powinna być otwarta żeby nie powodować odchylenia majdanu i wymuszenia krzywego ułożenia cięciwy na ramieniu.

  Fot 2. Otwarty chwyt, pozwla na zniwelowanie "wymuszonego" ułożenia cięciwy na ramionach.

  Jeżeli stwierdzimy że jedno z ramion jest krzywe to w zależności od stopnia jego zwichrowania możemy przystąpić do naprawy.

  Naprawa.
  Do naprawy tego denerwującego defektu nie są nam potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia. W skrajnych przypadkach potrzebna nam będzie suszarka do włosów. Natomiast mniejsze zwichrowania można naprawić w każdych warunkach domowych czy polowych. Prostowanie należy zacząć od zaznaczenia strony w którą ramię jest krzywe.
  Fot 3. Proste oznaczenie skrzywienia, pomaga uniknąć błędów przy prostowaniu łuku.


  Jeżeli mamy do czynienia z niewielkim odchyleniem od linii łuku możemy naprostować je za pomocą siły swoich mięśni. Wystarczy że na łuku na którym założona jest cięciwa chwycimy skrzywioną końcówkę ramienia i delikatnie, uważając by cięciwa nie spadła z łuku przekręcamy końcówkę ramienia w drugą stronę i przez chwilę przytrzymujemy, czynność należy powtarzać do uzyskania satysfakcjonującego efektu.

  Fot. 4. Ręczne prostowanie ramienia, na tym etapie trzeba uważać by cięciwa nie ześlizgnęła się z gryfu.

  Po wyprostowaniu ramienia łuk z założona cięciwą zostawiamy na parę godzin do ułożenia się.

  W przypadkach gdy ramie jest bardzo zwichrowane i nie pomaga naprostowanie go poprzez przeginanie, będziemy potrzebowali suszarki do włosów. Podobnie jak poprzednio zaznaczamy miejsce oraz stronę w którą ramię jest nadmiernie odchylone. Operację te wykonujemy na łuku bez cięciwy.
  Nagrzewamy ramię za pomocą suszarki w miejscu w którym jest odchylone, należy uważać żeby nie przegrzać ramienia co może spowodować jego rozwarstwienie się. Temperaturę ramienia nalej lepiej sprawdzić poprzez dotyk – chcemy by ramię było ciepłe a nie gorące.

  Fot 5. Suszarka do włosów jest jednym z najbezpieczniejszych urządzeń grzejących do wykonania tego etapu.

  Następnie po rozgrzaniu ramienia podstawiamy je pod strumień zimnej wody i ręcznie odchylamy w kierunku przeciwnym do skrzywienia.

  Fot 6. Chłodzenie i prostowanie ramienia.

  Po zabiegu zakładamy cięciwę i sprawdzamy postępy, możliwe że zabieg będzie trzeba powtórzyć, lepiej powoli naprostować ramię powtarzając cykl perę razy niż szybko je nagrzać i doprowadzić do poważniejszego uszkodzenia niż skrzywienie ramienia. Gdy dojdziemy do stanu który nas satysfakcjonuje odkładamy łuk z założoną cięciwą do ułożenia na parę godzin, po których sprawdzamy odchylenie ramienia.

  Fot 7. Łuk po udanym zabiegu prostowania ramion, linia cięciwy dokładnie pokrywa się z linią łuku.


  Zapobieganie
  Jak każdy z nas wie lepiej zapobiegać niż leczyć dlatego pragnę wam przedstawić parę zasad które pozwolą nam na uniknięcie zwichrowania ramion.

  1. Zawsze po strzelania skontroluj linię biegnącej cięciwy do linii łuku.
  2. Jeżeli zaobserwujemy że nasze ramie jest zwichrowane należy także przerwać strzelanie do momentu pozbycia się problemu.
  3. Gdy strzelasz nie ściskaj rękojeści łuku.
  4. Łuk zawsze należy przetrzymywać w pozycji horyzontalnej i w miejscu gdzie nie jest narażony na duże wahania temperatury czy zwiększone natężenie ciepłą. Miejsca w których występuje zwiększone natężenie jakiegoś czynnika np. temperatury (kaloryfer) mogą szybko zaszkodzić naszemu łukowi, każdy z tych czynników wpływa na zachowanie się drewna które mogą powodować defekty.
  5. Nie należy przechowywać łuku w pozycji pionowej opartego na jednym ramieniu przez długi czas.
  6. Do zakładania cięciwy używamy przeznaczonego do tego przyrządu.
  7. No i oczywiście nie strzelamy na sucho.

  Komentarze

  • odpowiedź
   photo user
   #1 ~N 2015-04-06 16:20
   No i oczywiście unikać zakładania cięciwy metodą "wejścia" oraz stosować napinacz linkowy- bowstringer :) Fajny artykuł Pozdrawiam N.

  Dodaj komentarz

  photo user
  odpowiedź do