Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatnosci.
 
1
[CONTENT]
niedziela29.01.2023
 • zachód: 17:24
 • wschód: 07:32
 • zachód: 00:39
 • wschód: 11:18
 • faza: półpełny prawy (blask: 53%)
 • następna pełnia: 07 marzec
 • Łuk jako selektywna broń myśliwska

  wróć
  Stefan Świstak 2014-05-06
  Pomimo obecnych regulacji prawnych, wykluczających łuk z katalogu broni dopuszczonej do polowania ,warto przyjrzeć się jej bliżej.  Specyfika polowania tego rodzaju sprawia że może się ono stać nie tylko ambitnym wyborem ,ale doskonałym sposobem regulacji populacji zwierzyny.
  Niewielka odległość precyzyjnego strzału sprawia że cel zawsze jest dobrze rozpoznany.  Łuk określa porę polowania . W warunkach nocnych , jest ono niemożliwe, wzrasta więc bezpieczeństwo myśliwego i osób trzecich.
  Cichy strzał pozwala na wyłuskanie spośród chmary ,osobników selekcyjnych, bez płoszenia reszty stada. Wreszcie to myśliwy będzie mógł pełnić rolę drapieżnika, ponieważ pierwszymi jego ofiarami będą osobniki chore ,w złej kondycji ,genetycznie słabe ,czy te które na skutek bliskości siedzib ludzkich ,i płynących z tego korzyści zatraciły instynkt i stały się nieostrożne lub nieobliczalne. Należy tu podkreślić niską skuteczność odłowów i przesiedleń, które wymagają dysponowania przestrzenią ,środkami transportu ,monitorowania odłowni ,i z uwagi na duże zdolności migracyjne zwierząt nie gwarantują sukcesu . Nie bez znaczenia jest rosnąca popularność polowania z łukiem ,w Europie ,i rekomendacje organizacji ekologicznych. Te ugrupowania mające znaczną ”siłę głosu” widzą w bowhuntingu „mniejsze zło” a to ważne w dobie kryzysu akceptacji społecznej łowiectwa. Nikt już nie neguje konieczności polowań dla regulacji populacji, bo nie da się zatrzymać ingerencji człowieka w środowisko. Od tysięcy lat zmieniamy planetę dla własnych potrzeb, wielu błędów nie da się naprawić ,trzeba minimalizować ich negatywne skutki. Częścią naszej odpowiedzialności za przodków jest ograniczanie nieprawidłowości w populacjach. W gospodarce łowieckiej, której zasadniczym celem jest utrzymanie równowagi, musimy przejąć rolę drapieżników które w dobrej wierze, w obronie zasobów pól, kniei, czy własnych zagród wytępili niemalże nasi dziadowie,...NASI,- nas wszystkich, również tych, którzy dziś wytykają myśliwych palcami,... Dziś możliwości mamy większe, szersze horyzonty, i stan wiedzy o skutecznym regulowaniu populacji, bardzo dobre regulacje prawne,...! Ale bądźmy też uczciwi wobec siebie, nie sprowadzajmy gospodarki  łowieckiej do polowania, a łowiectwa do strzelania, nie przysparzajmy argumentów ludziom nam nieprzychylnym, bo bije to nie tylko w nas, ale i następne pokolenia.

  Dodaj komentarz

  photo user
  odpowiedź do