Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatnosci.
 
1
[CONTENT]
niedziela05.02.2023
 • zachód: 17:33
 • wschód: 07:25
 • zachód: 07:17
 • wschód: 16:26
 • faza: półpełny prawy (blask: 99%)
 • następna pełnia: 07 marzec
 • Rodzaje spustów do łuków bloczkowych.

  wróć
  2015-11-18
  Tak jak w przypadku łuków klasycznych używa się skórek (tabsów) lub rękawic do strzelania, tak w przypadku łuków bloczkowych większość osób używa spustów (Dlaczego większość a nie wszyscy ? Bo część bloczkowców strzela z palców).
  Na rynku można znaleźć ogromną ilość różnego rodzaju spustów różnych firm, z których najbardziej znanymi są: Carter, T.R.U. Ball, STAN oraz TruFire.  Gdy wybieramy spust dla siebie musimy się przede wszystkim zastanowić, w jakich warunkach będziemy go używać, jak bardzo zaawansowani jesteśmy, czy zamierzamy strzelać do tarczy czy może biegać po lesie strzelając 3D lub nawet polować za granicą.

  Zacznijmy od ogólnego podziału spustów, który jest umieszczony w tabeli poniżej.    
  Spusty nadgarstkowe - triggerowe (przyciskane).

  Zaliczane do grupy spustów triggerowych, przycisakanych palcem wskazującym bądź kciukiem. Jak sama nazwa wskazuje są to spusty, które zaczepia się na nadgarstku za pomocą rzepu lub sprzączki. Uważane są za najlepszy wybór dla osób zaczynających swoją przygodę z łukiem bloczkowym. Są bardzo proste w budowie jak i w użytkowaniu, dzięki czemu pozwalają w  łatwy sposób przyswoić sobie technikę strzelania z łuku bloczkowego. Przy okazji podstawowe spusty nadgarstkowe są w bardzo przystępnych cenach.
  Ich główną zaletą jest bardzo cicha praca, dlatego są najczęściej wybieranymi spustami wśród myśliwych na całym świecie. Działanie spustu polega na zaciśnięciu szczęk spustowych lub haczyka na pętelce, a następnie naciśnięciu języka spustowego oddając tym samym strzał. Jest to bardzo wygodny rodzaj spustu, ze względu na to, że nie trzeba go trzymać w ręce, a może swobodnie zwisać zaczepiony na nadgarstku. Dzięki temu raczej go nie zgubimy podczas chodzenia po strzały lub po lesie i mamy go zawsze pod ręką. Producenci oferują 3 rodzaje zamocowania głowicy spustu do smyczy nadgarstkowej, poprzez:
  - regulowanej długości śrubę owiniętą gumową tuleją,
  - regulowanej długości sprzączkę,
  - regulowanej długości szynę z ząbkami.

  Na runku mamy kilka głównych rodzajów tego typu spustów przyciskanych palcem:
  - spusty których szczęki otwierają się gdy naciskamy język spustowy i zamykają gdy nie nakładamy na język żadnej siły;
  - spusty których szczęki otwierają się gdy naciśniemy język spustowy, a zamykają się tylko w momencie ich blokady poprzez język spustowy;
  - spusty z haczykiem zamiast szczęk blokowanym również poprzez blokadę języka spustowego;

   
  Spusty palcowe.

  1) Typ trigger (przyciskane).

  Zalicznae do spustów triggerowych przyciskanych kciukiem. Były one najczęściej wybieranym typem spustów wśród łuczników tarczowych do momentu wprowadzenia spustów typu back tension. Spusty triggerowe zwalniane za pomocą przyciśnięcia języka spustowego kciukiem są jednak nadal wybierane przez wielu zawodników na całym świecie.  Jak wszystkie spusty palcowe są bardziej wymagające niż spusty nadgarstkowe. Aby poprawnie z nich korzystać należy strzelać poprzez tzw. rozerwanie układu a nie zwykłe naciśnięcie języka spustowego, co może sprawiać problemy poczatkującym łucznikom.  Są to bardzo szybkie spusty, sprawdzające się w każdych warunkach pogodowych. 

  Główne rodzaje spustów triggerowych naciskanych kciukiem to:
  - spusty których szczęki otwierają się gdy naciskamy język spustowy i zamykają gdy nie nakładamy na język żadnej siły;
  - spusty których szczęki otwierają się gdy naciśniemy język spustowy, a zamykają się tylko w momencie blokady mechanizmu spustowego;
  - spusty z haczykiem blokowanym poprzez blokadę mechanizmu spustowego;   
  2) Typ Back tension.

  Obecnie najczęściej wybierany typ spustów wśród łuczników tarczowych, ze względu na to, że spusty tego typu są uważane za najszybsze i wymagają bardzo dobrej techniki strzelania. Są to jednak najbardziej wymagające spusty pod względem użytkowania. Nauka strzelania z takiego spustu to przynajmniej kilka treningów. Strzał oddawany jest za pomocą przekręcenia spustu o odpowiedni kąt poprzez rozciągnięcie i rozerwanie układu. Problematyczne jednak może być używanie takiego spustu podczas bardzo złych warunków pogodowych, zwłaszcza przy silnym wietrze, kiedy walcząc z siłami natury przypadkowo przekręcimy dłoń, możemy oddać niechciany strzał kosztujący nas utratę strzały. 


   
  3) Typ Pull through. (przeciągane)

  Spust stworzony dla osób które mają problem z tzw. paniką celu, bądź oddają strzał poprzez agresywne naciśnięcie języka spustowego. Technologia pull through polega na oddaniu strzału poprzez przeciągnięcie odpowiedniej siły ustawianej w spuście, sposobem rozerwania układu. Spust tego typu posiada język spustowy, który naciskamy i przytrzymujemy w momencie naciągania cięciwy, aby zapobiec oddaniu niekontrolowanego strzału. Oddawanie strzału z takiego spustu eliminuje panikę celu, oraz agresywne naciskanie spustu, ponieważ nie skupiamy się bezpośrednio na jego naciśnięciu i tak naprawdę oddajemy strzał w pełnym zaskoczeniu.   Ogólne różnice pomiędzy spustami nadgarstkowymi oraz palcowymi.

  Nadgarstkowe:
  - tańsze (najtańsze spusty nadgarstkowe można dostać w cenie około 90 zł, w przypadku palcowych jest to kwestia kilkuset zloty)
  - ciche (działanie spustu jest praktycznie bezgłośne dzięki czemu nadają się idealnie na polowanie, za granicą oczywiście ;) )
  - łatwe w użyciu (każdy początkujący łucznik a nawet dziecko sobie z nim poradzi)
  - wygodne (mamy wolne ręce, nie musimy ciągle trzymać spustu w palcach, gdyż spust zwisa, wygodnie zaczepiony na nadgarstku)

  Palcowe:
  - stosunkowo drogie 
  (najtańsze spusty palcowe można dostać dopiero powyżej 200-300 zł)
  - precyzyjne i szybkie (są to bardzo szybkie spusty z bardzo precyzyjnym mechanizmem spustowym, dlatego najczęściej sięgają po nie zawodnicy strzelający tarczowo)
  - trudniejsze w opanowaniu (głównie w przypadku back tension, wymagają długiego treningu aby perfekcyjnie je opanować i wykorzystać ich potencjał w 100%, poprawna technika ma bardzo duże znaczenie)
  - możliwość dopasowania (spusty palcowe występują w bardzo wielu wersjach, 2-3-4 palcowych pozwalając każdemu znaleźć spust idealnie pasujący do dłoni) 

   

  Dodaj komentarz

  photo user
  odpowiedź do