Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatnosci.
 
1
[CONTENT]
niedziela29.01.2023
 • zachód: 17:24
 • wschód: 07:32
 • zachód: 00:39
 • wschód: 11:18
 • faza: półpełny prawy (blask: 53%)
 • następna pełnia: 07 marzec
 • Sport to zdrowie! Jakie korzyści płyną z trenowania łucznictwa?

  wróć
  Aleksander Gawryś 2015-04-15
  Jeśli łucznictwo nie jest pierwszym sportem o którym myślisz, zwracając uwagę na zdrowy tryb życia, pomyśl jeszcze raz.
  Możesz być mile zaskoczony jak wiele korzyści nie tylko fizycznych ale i psychicznych daje ten wspaniały sport.

  Budowanie mięśni.

  Łucznictwo rozwija większości grup mięśniowych, w górnej części ciała. Naciąganie łuku wykorzystuje siłę obu ramion, a także ćwiczy barki i plecy. Powtarzanie strzałów oraz fakt, że naciągnięty łuk musimy utrzymać przez kilka sekund, daje podobne korzyści jak podnoszenie ciężarów. Dodatkowo podczas strzelania łucznicy przechodzą nawet kilka kilometrów podczas jednego treningu, co prowadzi do lepszego napięcia mięśni, zwiększenia siły nóg, a także poprawy zdrowia układu sercowo- naczyniowego.

  Koncentracja.

  Łucznictwo polega na nauce, radzenie sobie ze wszystkim dookoła co nas rozprasza. Należy skoncentrować się na układzie i konsekwentnym zwalnianiu cięciwy. Koncentracja towarzysząca podczas treningów pomaga również lepiej skoncentrować się w innych dziedzinach życia. Dobrym przykładem jest również branie udziału w zawodach podczas których koncentracja gra główną rolę, co pozwala na łatwiejsze radzenie sobie w innych trudnych, stresujących sytuacjach.

  Koordynacja.

  Wiele czynników wpływa na udany, szybki i celny strzał. Należy ustawić się w odpowiedniej pozycji do strzału. Nałożyć strzałę na cięciwę. Złapać łuk, lecz nie za mocno i podnieść go. Wypychać łuk jednocześnie ciągnąc za cięciwę. Znaleźć swój punkt kontrolny, strzelić. Większość z tych kroków trwa tylko kilka sekund, ale każdy ma duży wpływ na to jak będzie wyglądał strzał. Jednak nie powinniście się martwić, gdyż ciągła praktyka zbuduje pamięć mięśniową i sprawi że strzelanie będzie bardziej instynktowne. Ponadto koordynacja ręka-oko jest również znacznie poprawiana poprzez strzelanie z łuku, co prowadzi do lepszej sprawności w rękach i poprawia centralny układ nerwowy.

  Pewność siebie.

  W łucznictwie, rywalizować możemy albo z innymi albo z samym sobą. Ale sport ten nie polega przecież na strzelaniu samych dziesiątek czy X-ów . Strzelając z łuku, poprawiając swój układ wraz z praktyką również buduje się poczucie własnej wartości.

  Relaks. 

  Niejedna osoba strzelająca z łuku przekonała się o tym jak bardzo uspokajający i odstresowujący jest to sport. Zwolnienie strzały, patrzenie jak leci, i słuchanie jak trafia w cel może uwolnić od stresu. To ma sens. Jeśli uczysz się skupiać podczas budowania siły i pewności siebie - a wszystko to podczas wykonywania ćwiczeń sprawiających ci przyjemność - jak mogło by to nie uwalniać od stresu?  Dodaj komentarz

  photo user
  odpowiedź do