Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatnosci.
 
1
[CONTENT]
niedziela29.01.2023
 • zachód: 17:24
 • wschód: 07:32
 • zachód: 00:39
 • wschód: 11:18
 • faza: półpełny prawy (blask: 53%)
 • następna pełnia: 07 marzec
 • Szokujące dane z USA i Kanady

  wróć
  Michał Byrecki 2013-09-26
  Opracowanie statystyk gospodarki łowieckiej za rok 2012 w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie dobiegło końca. Ponieważ na terenach tych państw polowania z łukiem są szeroko praktykowane od wielu lat, postanowiliśmy przyjrzeć się jak ono wygląda w kontekście liczb obrazujących pozyskanie jeleniowatych. Analizując przedstawione dane statystyczne uzyskaliśmy wyjątkowo ciekawy obraz całości.
   

  Gospodarka populacją jeleni w zarysie ogólnym

  Na wstępie, zanim przejdziemy do omówienia danych, postarajmy się znaleźć odpowiedź na podstawowe pytanie – jak duża populacja jeleniowatych (sumarycznie: jeleń wirginijski, mulak i jeleń blacktail) zamieszkuje Stany Zjednoczone i Kanadę.
   
   Do znalezienia odpowiedzi na to pytanie, stworzone zostało zestawienie powierzchni lądów danych stanów z szacunkowaną wielkością populacji. Wyniki przedstawione zostały w poniższej tabeli:
   
   
                  Jak widać, średnia ilość jeleni w przeliczeniu na kilometr kwadratowy to 2.1 – co w stosowanych u nas jednostkach odpowiada 21 jeleni na 1000ha. Rekordowymi pod względem ilości populacji są:
  • Mississippi, gdzie na powierzchni 121,488 km2 żyje 1,750,000 jeleni (co daje wskaźnik 144 jelenie na 1000ha)
  • Alabama, której obszar 131,426km2 zamieszkuje 1,600,000 jeleni (121,7 jelenia na 1000ha)
  • North Carolina, z obszarem 126,161 km2 i populacją 1,350,000 jeleni (107 jelenia na 1000ha)
                  Przyglądając się tabeli widać tendencję do zmniejszania się liczby jeleni wraz ze wzrostem szerokości geograficznej. Najwięcej przypada ich na południu (wskaźnik 7.8 szt/km2), najmniej na Alasce i Kanadzie (odpowiednio 0.6 i 0.4)
                  Następnym zestawieniem, ważnym dla gospodarki populacją jest procent pozyskania zwierzyny od całości populacji. Tutaj liczby przedstawiają się następująco:
   
   


   
                  Z powyższego zestawienia widać, że pozyskiwane na niektórych terenach jest niemal do 50% populacji, co nie wpływa na utrzymanie wysokiego wskaźnika populacji – na poziomie 23 jeleniowatych na 1000ha.
   

  Gospodarka jeleniami w pryzmacie polowania z łukiem

                  Przede wszystkim, na wstępie odpowiedzmy sobie, jaki udział we wszystkich polowaniach miał łuk i ile sztuk jeleni zostało nim pozyskanych. Wyniki te ujmuje następująca tabela:
   
   

   
  Procentowy udział łuku jest bardzo zróżnicowany dla poszczególnych stanów. Przeciętnie, za pomocą łuku pozyskiwanych jest 18% jeleniowatych. Natomiast to, co budzi zdumienie, to liczba wszystkich jeleni pozyskanych przy pomocy łuku, która wyniosła w 2012 roku przeszło milion dwieście czterdzieści cztery tysiące sztuk! Dla porównania w roku ubiegłym łukiem pozyskano ok. 1.1 miliona jeleniowatych.
   
  Ponieważ odstrzał jeleniowatych realizowany jest poprzez system dystrybucji pozwoleń na odstrzał z podziałem na broń kulową oraz łuki, to można sporządzić kolejne zestawienie, obrazujące stosunek wydanych pozwoleń na odstrzał do ilości faktycznie pozyskanej zwierzyny. To zestawienie zobrazowane jest w poniższej tabeli:
   
  Z danych widocznych w powyższej tabeli jasno widać, że łuk – choć jest trudniejszym narzędziem, to jego skuteczność jest porównywalna z innymi rodzajami broni.
   
  Innym, bardzo ciekawym zestawieniem, o zaskakującym wyniku, jest zestawienie ilości zwierzyny, która rocznie ginie w wypadkach drogowych w porównaniu do zwierzyny pozyskanej z łuku. Dane te wyglądają następująco:
   
   
  To, co widać w powyższym zestawieniu obrazuje jasno, że w niektórych stanach niemal dwa razy tyle jeleniowatych ginie w wypadkach komunikacyjnych aniżeli pod strzałą. Czyżby tam dla jeleniowatych większym zagrożeniem nie byli myśliwi, lecz… kierowcy?
   
  Przejdźmy do zagadnień związanych z rozrachunkiem ekonomicznym polowań. Dzieląc liczbę upolowanych jeleniowatych przez skuteczność (określaną jako stosunek wydanych licencji do pozyskanych sztuk) otrzymujemy liczbę obrazującą ilość wydanych licencji w sezonie polowań. Mnożąc tę liczbę razy średnią cenę licencji (przyjęliśmy kwotę dla rezydentów uznając obcokrajowców za czynnik marginalny) otrzymaliśmy średni przychód generowany z polowań:
   
   
   
  Rocznie, do budżetu Stanów Zjednoczonych i Kanady, z tytułu polowań wpływa niespełna osiemset milionów dolarów.


   
   

  Dodaj komentarz

  photo user
  odpowiedź do