Rozumiem Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę
na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatnosci.
 
1
[CONTENT]
niedziela29.01.2023
 • zachód: 17:24
 • wschód: 07:32
 • zachód: 00:39
 • wschód: 11:18
 • faza: półpełny prawy (blask: 53%)
 • następna pełnia: 07 marzec
 • Sztuka precyzyjnego celowania

  wróć
  Michał Byrecki 2013-09-26
  Jedną z zalet używania celownika wielopinowego względem innych rozwiązań jest to, że korzystając z jego pinów możemy dokładnie określić w jakim miejscu znajdzie się strzała dla konkretnego dystansu w drodze do celu. Znajomość i zrozumienie informacji, jakie możemy odczytać z celownika wielopinowego pozwala na precyzyjne omijanie przeszkód przy oddawaniu strzału.

   

  Piny celownika dają informację które z przeszkód znajdują się na torze lotu strzałyJak odczytywać informacje z systemu pinów?

   

  Do wytłumaczenia posłużymy się celownikiem ze zdjęcia znajdującego się z lewej strony. Jego piny ustawione są odpowiednio na odległości 10m, 20m, 30m, 40m, 45m.

  Wyciągnij i wyceluj łuk w stronę celu znajdującego się w odległości 40m. Popatrz na pin w kolorze żółtym - pin ten pokaże położenie strzały w odległości 30m. Przemieszczając się pomiędzy dystansem 30m a 40m strzała będzie znajdować się na wysokości pomiędzy żółtym a czerwonym pinem. Analogiczną informację uzyskujemy przy pomocy pozostałych pinów - w rezultacie posiadamy wszystkie niezbędne dane pozwalające na określenie na jakiej wysokości będzie znajdować się strzała pokonująca całą odległość do celu.

  Metody tej można z powodzeniem używać do omijania wszelkiego typu przeszkód - strzelając zarówno nad - jak i pod nimi. Dla przykładu - strzelamy do kozła z zasiadki. Na drodze, pomiędzy nami a komorą kozła znajduje się gałąź. Czy mamy szansę trafić w zwierzę? Można byłoby pokusić się o oddanie strzału, ale, jeżeli się mylimy ryzykujemy swoje szanse i zranimy zwierzę. Dobrym podejściem byłoby poświęcić kilka sekund i upewnić się, że droga jest czysta.

  Najpierw oceniamy dystans do gałęzi - załóżmy, że znajduje się ona w odległości 20m - następnie sprawdzamy, czy pokrywa się ona z pinem ustawionym na odległość 20m. Jeżeli nasz 20m pin znajduje się powyżej tej gałęzi, to strzała przeleci górą, nad gałęzią. Zatem - możemy strzelać celując na komorę przez gałąź i być pewnym, że strzała dosięgnie celu.

  Analogicznie w ten sam sposób jesteśmy w stanie ocenić, czy strzała przeleci poniżej przeszkody. Tak długo, jak odległość przeszkody znajduje się poza pinem określającym jej odległość, strzała dotrze do celu bez przeszkód.

  Od tej reguły jest jednak wyjątek - dotyczy on sytuacji, w której przeszkoda znajduje się blisko strzelca. Strzała wylatująca z łuku wychodzi w odległości około 8cm poniżej celownika. A ponieważ przy naciągniętym łuku ciężko obserwuje się przeszkody znajdujące się poniżej celownika należy zwracać szczególną uwagę na to, co znajduje się przed strzałą.

  Korzystanie z tej metody wymaga pewnej praktyki - zwłaszcza, w polowaniu, gdzie nie ma wiele czasu na rozważanie strzału. Przede wszystkim, oglądając cel przez celownik szukamy, czy w obrębie celownika znajdują się jakieś przeszkody. Jeżeli nie - to strzał będzie czysty. W przypadku, gdybyśmy odkryli przeszkodę pomiędzy nami a celem powinniśmy poświęcić chwilę na upewnienie się w jakim dystansie znajduje się przeszkoda i przyjmując odpowiedni margines bezpieczeństwa - wnioskować, czy strzał będzie czysty czy też nie. Wypracowanie takiego nawyku to jedna z bardzo ważnych rzeczy, bo to, że mamy doskonały widok na komorę zwierzęcia nie znaczy, że strzała ma do pokonania drogę bez przeszkód.

  Dodaj komentarz

  photo user
  odpowiedź do